Од 18 до 22. јула 1998. године, током напада припадника терористичке "Ослободилачке војске Kосова" на Ораховац и околна српска села, киднаповано је више од 100 цивила, а убијено седам лица.
На ово саопштењем подсећа Kоординација српских удружења породица несталих, убијених и погинулих лица на простору бивше Југославије, поводом 25. годишњице тог злочина а преноси Фонет.
Тада је протерано целокупно српско становништво из села Ретимље, Оптеруша и Зочиште и одведено у затворе и логоре под контролом такозване „ОВK“.
Ни после 25 година нико није одговарао за злочине почињене над Србима у Ораховачкој жупи, иако постоје живи сведоци и жртве. Поуздано се зна да су зликовци који су извршили овај злочин, данас међу онима који врше власт у оквиру система сепаратистичких општина. У појединим случајевима са починиоцима не само овог злочина, сарађује и Влада Србије. То је био случај када су за потребе једног од митинга "подршке" Александру Вучићу унајмљени албански аутобуси а један од возача који је превозио Србе из Косовске Митровице, препознат је као вишеструки починилац злочина. Он је аутобус водзио до одредишта у централној Србији и вратио се без икаквих последица.
На данашњи дан, 1998. године, припадници терористичке тзв. "ОВК" су на подручју општине Ораховац извршили масовно киднаповање и егзекуцију Срба и Рома. Само у периоду од 17. до 22. јула 1998. године киднаповано је више од 100 особа, претежно цивила, и одведено у затворе и логоре тзв. ОВK. Током првог напада, убијено је седам лица, а само током јула месеца 1998. године, у овој општини је убијено 47 Срба и Рома. Kиднаповање, убиства и паљење српских и ромских кућа је настављено и касније, тако да је из села Ретимље, Оптеруша и Зочиште, током 1998. и 1999. гпдине, протерано комплетно српско становништво.
Само из села Ретимље је у једном дану отето 14 мушких чланова породице Kостић, а истог дана, из манастира Светих Kозме и Дамјана у Зочишту, који датира из 11. века, киднаповано је шест монаха, који су 22. јула, после интервенције ОЕБС-а и Међународног црвеног крста пуштени. Тада су ослобођене још две жене и два болесна мушкарца из села Ретимље и Оптеруша, као и страрије особе из села Зочиште.
Многи мештани овог краја, српске и ромске националности се и даље воде као нестали. ДНK анализом, у масовним гробницама Клечка, Малишево и Волујак, идентификовано је 36 особа које су на подручју Ораховца, киднаповане у јулу 1998.године. Један број посмртних остатака киднапованих лица из периода 1999. до 2000. године пронађен је у појединачним гробницама и сахрањен у местима по жељи породица.
Удружење породица киднапованих и несталих Срба са Kосова и Метохије, детаље киднаповања и убиства Срба из Ораховаца и околине предочило је свим надлежним институцијама које су прикупљале податке о киднапованим, несталим и убијеним лицима, али за злочине у општини Ораховац до данас нико није одговарао. Парастос ће бити служен и на гробљу Орловача код Београда, на коме је сахрањено 25 убијених Срба из овог дела Метохије.
Пратите нас на Facebook, Twiter или Instagram
Post a Comment
Молимо Вас да коментаришете у духу српског језика - искључиво ћирилицом! У супротном ће коментари вероватно бити уклоњени.