На Сокоцу и на Равној Романији јуче је обележено 25 година од егзодуса око 120.000 сарајевских Срба.
Тим поводом на војничком гробљу Мали Зејтинлик на Сокоцу служен је помен, којем су присуствовали највиши званичници Владе Републике Српске.
Положени су венци и цвеће на спомен-крст на гробљу Мали Зејтинлик, а затим је одржан и парастос у манастиру Соколица на Равној Романији.
Обележавање 25 година од егзодуса око 120.000 сарајевских Срба организује Одбор Владе Републике Српске за неговање традиције ослободилачких ратова.
Министар рада и борачко-инвалидске заштите Душко Милуновић рекао је јуче да је обиљежавање 25 година од егзодуса сарајевских Срба у календару важних историјским догађаја у скоријој историји.
Егзодус сарајевских Срба уседио је након потписивања Дејтонског споразума када је шест општина Српског Сарајева у целини припало Федерацији БиХ, док је пет општина подељено између Републике Српске и ФБиХ.
- Срби су напустили своје куће и станове јер нису желели да живе под муслиманско-хрватском влашћу - подсетио је Милуновић.
Према његовим речима, иако је исељавање почело већ у децембру 1995. године, масован егзодус је покренут 17. фебруара 1996. године и трајао је до 16. марта.
- Осим тога што су српски цивили морали да спакују најнужније ствари и крену у неизвјесност, многи становници Илијаша, Грбавице, Хаџића, Вогошће и општине Центар откопавали су посмртне остатке својих покојника, не желећи да муслимански вандали скрнаве гробове њихових најмилијих. На Сокоцу је изграђено српско војничко спомен-гробље Мали Зејтинлик, на којем се налазе посмртни остаци 969 бораца Војске Републике Српске - рекао је Милуновић.
16. март - Дан сјећања на егзодус Срба из Сарајева.
— αɠ૨εรσ૨ (@SAORomanija) March 16, 2021
Прошло је 25 година од када су и живи и мртви Срби заувијек напустили Сарајево и своја вјековна огњишта...
23.02.1996. Вогошћа, Н.Град и Центар, 29.02. Илијаш, 06.03. Хаџићи, 12.03. Илиџа и Трново, 19.03. Н.Сарајево и С.Град. pic.twitter.com/LD7euJ6eKi
Он је додао да је, према попису из 1991. године, у 10 сарајевских општина живјело 29,9 одсто Срба и 10,7 одсто Југословена, а половина њих је припадала српском народу, док су данас, како је рекао, Срби у Сарајеву статистичка грешка.
Српски борци Сарајевско-романијске регије током Одбрамбено-отаџбинског рата зауставили су 35 офанзива муслиманско-хрватске војске и одбранили своје домове.
За одбрану ових простора, живот је дало више од 4.000 бораца, око 3.500 их је рањено.
Пратите нас на Facebook, Twiter или Instagram
КАНАДСКИ ЦЕНТАР ЗА ИСТРАЖИВАЊЕ ГЛОБАЛИЗАЦИЈЕ: Пресуда Караџићу је међунaроднa НЕПРAВДA - КМ Новине
наводи у тексту објављеном на сајту канадског Центра за истраживање глобализације а аутор текста Дајан Џонстон истиче да злочини у БиХ нису били једнострани, те да је у тој земљи вођен грађански рат, уз учешће три оружане стране, плус спољни фактор. Хорор приче на суђењу дебело зачињене гласинама, порицањем, мање-више натегнутим интерпретацијама завршавају се „утапањем рибе".
Рат у Босни почео убиством Србина на свадби - КМ Новине
Венчање Милана Гардовића и Дијане Тамбур је обављено у 14.30 часова у храму Преображења Господњег (црква на Старој станици), на Пофалићима. Нико није слутио да ће весеље постати прекретница за остварење великомуслиманске и злочиначке идеје усмерене против Срба. Венчање је обавио прота Воја Чаркић.
Поводом годишњице геноцида над Србима у Сарајеву 1992-1995 - КМ Новине
Прес конференција, Поводом годишњице геноцида над Србима у Сарајеву 1992-1995, биће одржана у среду, 1. марта 2017. у 11ч у "Пресс центру Удружења новинара Србије," Кнез Михаилова 6/III, Београд. Поводом годишњице геноцида над Србима у Сарајеву 1992-1995 1. Сарајево је 1992.
Post a Comment
Молимо Вас да коментаришете у духу српског језика - искључиво ћирилицом! У супротном ће коментари вероватно бити уклоњени.