
Челична дисциплина Аустро-мађара у великом рату, распршила се као мехур од сапунице потучена до ногу од српске војске. Војници су међу собом јавно износили разлог - протекција у државном врху!
...
„Наши генерали су све сами неспособни стари магарци.“ — „Ко има протекције, томе се поверава судбина стотине хиљада људи.“
Војници разбијених водова, батаљона, пукова, дивизија Аустро-мађарске царевине, у безглавом бекству би се састајали у увалама и склоништима као куглице које круже по овалној посуди да би све пале на дно кад се она примири. Бесни што су додведени у стање глинених голубова, потпуно расформирание војничке организације, отворено су критиковали тадашњи Аустро-мађарски државни врх. Ево релевантног сведочења:
"Када нас од официра нико
више није видео и када смо нашли изговор да нам недостаје
муниције, наш стрељачки строј почео је да се
осипа, па смо се без наређења и via facti опет прикључивали
општем бекству.
Војници који су јуче терали српску стоку за Бијељину причају нам да су оба корпуса који су били поред нас, 13. и 16, прошли још горе него ми, да се повлаче. И други војници видели су на хиљаде војника из ових корпуса како куљају натраг за Босну.
Непрекидно се општа депресија испољава у облику погрда и сумњичења упућених на рачун вођа. „Наши генерали су све сами неспособни стари магарци.“ — „Ко има протекције, томе се поверава судбина стотине хиљада људи.“ — „Сјајни су то момци, ти Срби, знају како треба да бране своју земљу. Ако би непријатељ дошао у Чешку, и ми би га истерали батином.“
Данас Аустријанци без оружја али изразито агресивно "оперишу" у српском државном врху увлачећи се кроз улоге "бизнисмена" и "саветника". Да ли то сада "саветујући" српску власт своје искуство користе не би ли и Србију, 100 година после свог пораза, дотукли барем онако како смо ми њих тада?
Сведочење је објављено у књизи "Запиши то, Киш", чешког писца и новинара Егона Ервина Киша оца модерног новинарства.
Егон Ервин Киш |
Био је мајстор репортаже, познат по надимку "летећи репортер". У поменутој књизи описао је војни поход Аустро-Угарске на Србију у Првом светском рату и херојски отпор српске армије. Његове репортаже су спој вешто одабраних чињеница и проницљивог тумачења из угла ангажованог посматрача које никако не смемо изгубити из вида!
Припремиле: КМ Новине
Post a Comment
Молимо Вас да коментаришете у духу српског језика - искључиво ћирилицом! У супротном ће коментари вероватно бити уклоњени.